Welcome to CLAN
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Welcome to CLAN

Forumul Aliantei HunTerLordS & GodSOfWaR
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Infidelitatea - mit si realitate

In jos 
+2
madelaine
necro
6 participan?i
AutorMesaj
necro
Clan Master
necro


Numarul mesajelor : 175
Varsta : 45
Localizare : lost in time
Data de inscriere : 14/06/2008

Infidelitatea - mit si realitate Empty
MesajSubiect: Infidelitatea - mit si realitate   Infidelitatea - mit si realitate Icon_minitimeDum Iul 13, 2008 7:24 pm

de curand am gasit un articol interesant care merita dezbatut pe acest forum, in limitele decentei.


Exista o mitologie despre infidelitate care circula in presa si chiar in literatura de specialitate. Aceasta informeaza in mod gresit oamenii si face situatiile chiar mai dificile decat sunt in realitate.

Unele dintre aceste mituri sunt urmatoarele:

1. Oricine este necredincios; este un comportament normal si de asteptat.

Conform unor statistici, se considera ca jumatate dintre barbatii casatoriti si o treime dintre femeile casatorite au fost necredinciosi cel putin o data. Este un procent destul de mare...

Totusi, cei mai multi oameni sunt credinciosi in majoritatea timpului. Fara presupunerea de fidelitate, intimitatea devine dificila, iar mariajul un camp de batalie. Cei care se asteapta ca partenerul sa-i insele, au tendinta de a-i impinge sa o faca si de a face viata mizerabila pentru amandoi.

2. Este bine sa ai o aventura; chiar ar putea revigora un mariaj monoton.

Filosofia "Playboy" si "Cosmopolitan" incuraja infidelitatea ca un mod de a-i mentine pe barbati barbati si pe femei femei. Mai mult chiar, femeile au fost incurajate sa-si puna in practica fanteziile sexuale in numele egalitatii in drepturi.

Este adevarat ca, daca o aventura este suficient de zgomotoasa, criza infidelitatii poate zgudui si cel mai solid mariaj. Orice criza are o functie de detonare; a arde casa din temelii poate fi un mod de a atrage atentia mai vizibil si cu circumstante mai atenuante.

Oricat de utopice sunt teoriile, realitatea este ca infidelitatea, secreta sau nu, poate distruge un mariaj. Sunt putine casatorii care se termina cu divort fara ca unul dintre parteneri sa nu fi fost necredincios si adesea infidelitatea este tinuta in secret in timpul divortului si mult timp dupa aceea. Infidelitatea este conditia "sine qua non" a divortului.

3. Oamenii au aventuri pentru ca nu mai sunt indragostiti de partenerul lor.

La o examinare mai atenta, de fapt mariajul a fost bun pana in momentul inceputului aventurii si decizia ca nu mai sunt indragostiti de partener este doar un efort de a explica si justifica aventura.

In fiecare mariaj sunt prezente numeroase sentimente, de la dorinta pana la dezgust, de la dragoste disperata pana la furie homicidala. Ar fi stupid sa reduci o astfel de bogata paleta emotionala la o singura intrebare: "Ma iubesti sau nu?". Daca te-ai indragostit de altcineva, nu este un motiv sa-ti inseli partenerul. Daca oamenii au deficiente in capacitatea de a-si iubi partenerul, cum oare un act atat de plin de ura cum este tradarea ar putea restabili aceasta capacitate?

4. Oamenii au aventuri pentru ca au o sexualitate peste medie.

Aventurile sunt legate de secrete. Infidelitatea nu are neaparat legatura cu sexul, ci cu lipsa de onestitate. Cei mai precauti infideli pot avea intalniri caste, dar secrete, intalniri care nu satisfac tensiunea sexuala, dar care previn reconcilierea maritala sau intimitatea in casatorie.

Aventurile implica sex de obicei, cel putin atat cat sa creeze un secret care sa pecetluiasca alianta conspirativa a aventurii si sa faca relatia tensionata, periculoasa si astfel excitanta. Multe aventuri constau in sex putin si prost si multe ore la telefon. In general, cuplurile monogame au mai mult sex decat cei care fac sex la intamplare.

5. Aventurile sunt greseala "incornoratului".

Obiceiurile patriarhale presupun ca atunci cand un barbat se culca cu o alta femeie, sotia acestuia are anumite deficiente estetice, sexuale sau emotionale. Ea a esuat intr-un fel. Teoriile feministe sustin ca o femeie isi insala barbatul pentru ca acesta este un ticalos.

Multi oameni cred ca aventurile sunt un raspuns normal la un mariaj imperfect si este prin definitie vina partenerului. Prietenii si rudele adesea isi releva prejudecatile privitoare la lipsa de incredere in casatorii, monogamie, intimitate, onestitate in momentul in care il incurajeaza pe infidel sa-si invinovateasca partenerul, mai degraba decat pe el insusi.

Un truc de evitare a responsabilitatii personale este de a blama insasi casatoria (prea devreme, prea tarziu) sau anumite caracteristici de neschimbat ale partenerului (prea batran, prea inalt etc). Civilizatia si casatoria cer ca oamenii sa se comporte adecvat, indiferent ce simt, si sa-si asume responsabilitatea pentru faptele lor.

6. Este mai bine sa pretinzi ca nu stii ce se intampla.

Sunt persoane care evita neplacerea si prefera sa vada cum totul se prabuseste decat sa strige "Foc!". Mariajul adulter poate fi vindecat doar cand nu mai exista secrete si infidelul nu mai trebuie sa se ascunda. Sigur ca ar fi de ajutor sa renunte si la aventura!

Exista credinta ca infidelii trebuie sa-si nege la nesfarsit aventurile si sa-i dezorienteze pe "incornorati", astfel incat acestia sa se indoiasca mai degraba de sanatatea lor mentala decat de fidelitatea partenerilor. De fapt, minciuna continua si negarea sunt aspectele de neiertat ale infidelitatii.

7. Dupa o aventura, divortul este inevitabil.

De obicei, majoritatea divorturilor au loc in urma unei aventuri. Daca se apeleaza la psihoterapie, cele mai multe mariaje adultere pot fi salvate si chiar pot fi mai puternice si mai intime decat au fost inainte de criza.

"Incornoratul" recurge la divort destul de rar dupa o prima aventura a partenerului. Divortul are loc pentru ca infidelul nu poate iesi la timp din aventura sau nu face fata intoarcerii in mariaj. Prognoza dupa o aventura nu este severa, iar cei care s-au ratacit nu si-au pierdut intregul credit.

De multe ori infidelitatea este doar un simptom al problemelor unui cuplu. Cei doi nu-si discuta deschis aceste probleme sau o fac ineficient, acuzandu-se unul pe celalalt, fara a-si asuma partea de responsabilitate pentru ce se intampla intre ei si pentru exprimarea propriilor nevoi in viata de cuplu.

Apelarea la serviciile unui psiholog in astfel de situatii este adesea benefica, atat timp cat cei doi doresc sa-si reconstruiasca relatia.

deci..mit sau realitate, va las pe voi sa hotarati Smile
Sus In jos
https://necropolis.forumgratuit.ro
madelaine
First Prime
madelaine


Numarul mesajelor : 144
Data de inscriere : 14/06/2008

Infidelitatea - mit si realitate Empty
MesajSubiect: Re: Infidelitatea - mit si realitate   Infidelitatea - mit si realitate Icon_minitimeDum Iul 13, 2008 9:59 pm

infidelitatea este un mit care devine de cele mai multe ori realitate
Sus In jos
lordvladyk
SemiZeU
lordvladyk


Numarul mesajelor : 510
Varsta : 45
Localizare : langa madelaine
Respectarea regulilor : Infidelitatea - mit si realitate 441010
Data de inscriere : 14/06/2008

Infidelitatea - mit si realitate Empty
MesajSubiect: Re: Infidelitatea - mit si realitate   Infidelitatea - mit si realitate Icon_minitimeDum Iul 13, 2008 10:47 pm

he he he. is prea obosit acum. maine va prezint cmentarii direct de la sursa bounce
Sus In jos
Aleena
Moderator
Aleena


Numarul mesajelor : 338
Varsta : 45
Localizare : la 2 statii de tramvai de boss
Data de inscriere : 15/06/2008

Infidelitatea - mit si realitate Empty
MesajSubiect: Re: Infidelitatea - mit si realitate   Infidelitatea - mit si realitate Icon_minitimeDum Iul 13, 2008 10:53 pm

hmmmmm...interesant articol si desi nu ma bag sa comentez in mod obisnuit si sa-mi exprim parerile de data asta o voi face...pe bucati totusi Smile

cred ca mai intai trebuie clar delimitate notiunile de fidelitate/infidelitate.
din punctul meu de vedere acestea difera de la o persoana la alta. daca spunem infidelitate ne gandim exclusiv la raport sexual? sau ne gandim la o intreaga retea de minciuni, inselatorii, sentimente (ambigue sau nu), fantezii, vise, etc....
cand este o persoana infidela?
cand a facut sex cu un alt partener? cand s-a indragostit de altcineva? cand are fantezii cu altcineva? cand cocheteaza/flirteaza cu altcineva?

cred ca este greu ca vis a vis de acest subiect lucrurile sa fie clar transate.

cred ca multa lume considera ca fidelitatea este o datorie, nu ceva care vine de la sine si infidelitatea este un mic pacat ca o prajitura mancata pe sub maneca dar cu foarte multa pofta in toiul unui regim de slabire Smile

am mai auzit fiecare dintre variantele expuse in articolul prezentat de tine Dani...parerea mea este ca sunt de fapt justificarile pe care le aduc celor din jur si lor insile persoanele care trec prin asa ceva.

sa le iau pe rand. mentionez ca imi exprim punctul de vedere propriu si personal

1.Oricine este necredincios; este un comportament normal si de asteptat.

NOT TRUE, NOT TRUE!!
daca intri intr-o relatie acceptand ca la un moment dat pasarica ta va zbura prin alte cuiburi mi se pare ca relatia este compromisa din start.

2. Este bine sa ai o aventura; chiar ar putea revigora un mariaj monoton.

un mariaj se revigoreaza petrecand timpul alaturi in cuplu, facand impreuna lucruri noi si incitante ( si nu ma refer numai din punct de vedere sexual) nu facand pe albinuta. faptul ca sotul e mai atent cu sotia (sau invers) cand insala aparent poate fi un lucru bun...insa cat de trainica poate fi o asa zisa consolidare a relatiei pe fundament de minciuna?

3. Oamenii au aventuri pentru ca nu mai sunt indragostiti de partenerul lor.

mai cu chestia asta as putea sa fiu de acord. in sensul ca asa sunt facute relatiile. uneori indragosteala trece. sau de fapt de cele mai multe ori trece, uneori ramane, ca sa fiu mai exacta. insa in primul rand cred ca ar trebui sa fii fair play cu tine insuti si sa iti stabilesti prioritatile...nu sa incurci vietile a inca 2 oameni pe langa a ta...

4. Oamenii au aventuri pentru ca au o sexualitate peste medie.

din punctul meu de vedere nu...oamenii au aventuri pentru ca le lipseste ceva...


5. Aventurile sunt greseala "incornoratului".

este scuza cea mai simpla ...sa dai vina pe celalalt. te absolva pe tine de sentimentul de vinovatie


6. Este mai bine sa pretinzi ca nu stii ce se intampla

cred ca este abordarea celui care are mult de pierdut in eventualitatea unui divort. partaje, incredintare copii, circ in vazul tuturor sunt lucruri neplacute...exista persoane care prefera sa arunce gunoiul sub pres sa nu se mai vada

7. Dupa o aventura, divortul este inevitabil.
hard to tell....acum 10 ani as fii spus un DA hotarat...acum nu stiu si nici nu vreau sa aflu pe propria piele Smile

ideea pe care am vrut s-o spun in tot romanul asta este ca de fapt fiecare persoana are limitele ei. trebuie sa stie ce accepta si ce nu la partener, ce ofera si ce nu acestuia; motivele, argumentele, efectele infidelitatii nu pot fi puse in niste tipare. ceea ce e valabil pentru o persoana nu este pentru cealalta
concluzia este ca cele 7 teze pot fi in egala sau inegala masura adevarate sau false raportat la propria persoana


pfffff: am recitit si n-am inteles nimic Very Happy postez anyway...poate pricepeti voi Smile
Sus In jos
lordvladyk
SemiZeU
lordvladyk


Numarul mesajelor : 510
Varsta : 45
Localizare : langa madelaine
Respectarea regulilor : Infidelitatea - mit si realitate 441010
Data de inscriere : 14/06/2008

Infidelitatea - mit si realitate Empty
MesajSubiect: Re: Infidelitatea - mit si realitate   Infidelitatea - mit si realitate Icon_minitimeLun Iul 14, 2008 11:48 am

offff. e mult de zis aici..io-s infidel prin structura mea. asta e. da chiar ce-i infidelitatea? ca o mai dam prin alte parti? ne spalam si daca nu stie nimeni si nu afecteaza relatia nu vad unde-i problema. daca o iei razna in urma unei aventuri asta deja e altceva. gelozia.... asta exista oricum ar fi. putini oameni is suficient de "intelectuali" ( nu rade bulinutzo ca ti bat ), ca sa aiba mentalitate de caini. adica e a mea da las ca si haita tre sa traiasca Laughing if dogs run free why not we....e frumos sa se aplice la tine da daca incearca parteneru.... te apuca damblalele. acu nush ce sa zic variaza totu f mult de la o persoana la alta deci nu exista teorii si reguli. depinde ce fire ai depinde ce educatie ai si depinde de experienta de viata. eu de ex, as fi avut o reactie acum vreo 2 ani si cu totu alta acum dupa ce am trait anumite experiente. si gata ca plec. am sa continui cand revin ca mai sunt o groaza de spus bounce
Sus In jos
XxX-Dungi-XxX
ArtMasteR
XxX-Dungi-XxX


Numarul mesajelor : 158
Varsta : 31
Localizare : Art Gallery
Respectarea regulilor : Infidelitatea - mit si realitate 441010
Data de inscriere : 05/07/2008

Infidelitatea - mit si realitate Empty
MesajSubiect: Re: Infidelitatea - mit si realitate   Infidelitatea - mit si realitate Icon_minitimeLun Iul 14, 2008 11:58 am

io's fidel al tigara,bere si femei bounce sau ma rog ce so fi discutat aici king
Sus In jos
lordvladyk
SemiZeU
lordvladyk


Numarul mesajelor : 510
Varsta : 45
Localizare : langa madelaine
Respectarea regulilor : Infidelitatea - mit si realitate 441010
Data de inscriere : 14/06/2008

Infidelitatea - mit si realitate Empty
MesajSubiect: Re: Infidelitatea - mit si realitate   Infidelitatea - mit si realitate Icon_minitimeMar Iul 15, 2008 10:01 am

1.Oricine este necredincios; este un comportament normal si de asteptat.
ma repet. depinde de fiecare. depinde ce vrea fiecare de la viata si ce-l multumeste. sunt persoane care doresc peisaje in miscare. acelasi tablou.ii.plictiseste la un mom dat sau chiar ii sperie. acestia sunt cu siguranta infideli la un mom dat. bounce dar cu asigurarea unor mici.... sa le zic picanterii Laughing din cand in cand pot sta cu acelasi partener mult timp. evident si partenerul trebuie sa vina cu ceva nou din cand in cand, nu sa se lase pe tanjala, ca atunci infidelul i-si scoate coltii cu siguranta:D

Aleena a scris:

daca intri intr-o relatie acceptand ca la un moment dat pasarica ta va zbura prin alte cuiburi mi se pare ca relatia este compromisa din start.




NU NU SI NU. nu e compromis nimik, ne putem iubi si respecta in continuare. nu ne cumparam unii pe altii oameni buni

2. Este bine sa ai o aventura; chiar ar putea revigora un mariaj monoton.

nu poate fi o regula. pentru unii poate fi bine altii o iau razna.... nu-s de acord

Aleena a scris:




un mariaj se revigoreaza petrecand timpul alaturi in cuplu, facand impreuna lucruri noi si incitante ( si nu ma refer numai din punct de vedere sexual) nu facand pe albinuta. faptul ca sotul e mai atent cu sotia (sau invers) cand insala aparent poate fi un lucru bun...insa cat de trainica poate fi o asa zisa consolidare a relatiei pe fundament de minciuna?


DA DA DA. perfect de acord, cu o singura adaugire. minciuna nu apare daca se evita discutii de rahat gen, unde-ai fost?, de ce nu raspunzi la tel?, etc...

3. Oamenii au aventuri pentru ca nu mai sunt indragostiti de partenerul lor.
GRESIT. oamenii au aventuri pt. ca au nevoie de ele.

4. Oamenii au aventuri pentru ca au o sexualitate peste medie.
DA. aventura are legatura cu sexul. are deasemenea legatura si cu misterul, cu lucrul interzis care ne incita....
ma rog... ai editat. da chestia aia ce era... cu sex de slaba calitate si vorbe la tel.... imi pare rau.n-ai avut noroc:) SORRY ASTA ERA IN ARTICOL NU LA ALEENA
5. Aventurile sunt greseala "incornoratului".
NO WAY. poate fi si asa. te concentrezi pe copil si casa, nu te mai ingrijesti, nu mai inciti un partener pt care sexu e ceva sublim, de neinlocuit si .... dar infidelul tot va calca stramb la un mom dat....

6. Este mai bine sa pretinzi ca nu stii ce se intampla
nu e bine sa pretinzi. e bine chiar sa nu stii. e f usor. e de ajuns doar sa nu stai la panda

7. Dupa o aventura, divortul este inevitabil.

hmmmmm....... depinde de aventura. depinde daca poti trai fara incornoratul tau. si depinde daca incornoratul poate trai fara infidelul lui. si depinde daca fiecare stie ce-i mai bine pt el, si nu-si lasa viata tihnita si perpectivele de viitor pt niste orgolii de kkt. repet. NU NE CUMPARAM UNII PE ALTII FRATILOR bounce

cam asta, subiectul e.... is multe de zis. am incercat sa raspund celor ce au emis o opinie concreta si oarecum coerenta. celor cu exprimari laconice si lipsite de sens nu le pot raspunde oricat mi-as dori. hai ca va pup pi toti bounce
Sus In jos
Aleena
Moderator
Aleena


Numarul mesajelor : 338
Varsta : 45
Localizare : la 2 statii de tramvai de boss
Data de inscriere : 15/06/2008

Infidelitatea - mit si realitate Empty
MesajSubiect: Re: Infidelitatea - mit si realitate   Infidelitatea - mit si realitate Icon_minitimeMar Iul 15, 2008 12:00 pm

hai sa completez si eu cu o intrebare legata de topic.
cred ca suntem cu totii de acord ca fidelitatea este pretinsa in relatii.
intrebarea este cand incepe o relatie?
o data cu primele gesturi de curtare? primul sarut? prima data cand facem sex? cand ii cunosti parintii si prietenii?

e infidela o persoana care face sex cu alta decat persoana pe care o curteaza? sau e doar imorala? Smile (bine, nu sunt sigura ca mai exista "curtarea" asta la care ma refer eu acum...probabil ca a fost ingropata o data cu ultima virgina care a mers spre altar Smile )
Sus In jos
lordvladyk
SemiZeU
lordvladyk


Numarul mesajelor : 510
Varsta : 45
Localizare : langa madelaine
Respectarea regulilor : Infidelitatea - mit si realitate 441010
Data de inscriere : 14/06/2008

Infidelitatea - mit si realitate Empty
MesajSubiect: Re: Infidelitatea - mit si realitate   Infidelitatea - mit si realitate Icon_minitimeMar Iul 15, 2008 12:10 pm

Aleena a scris:
(bine, nu sunt sigura ca mai exista "curtarea" asta la care ma refer eu acum...probabil ca a fost ingropata o data cu ultima virgina care a mers spre altar Smile )

acuma se curteaza altfel noile generatii. eventual cu zambete si pupici pe mess bounce
Sus In jos
addy

addy


Numarul mesajelor : 87
Varsta : 33
Localizare : suceava\romania
Data de inscriere : 26/08/2008

Infidelitatea - mit si realitate Empty
MesajSubiect: Re: Infidelitatea - mit si realitate   Infidelitatea - mit si realitate Icon_minitimeMier Sept 03, 2008 4:20 pm

intr-o relatie cea mai importanta e fidelitatea..parerea mea:|
Sus In jos
Continut sponsorizat





Infidelitatea - mit si realitate Empty
MesajSubiect: Re: Infidelitatea - mit si realitate   Infidelitatea - mit si realitate Icon_minitime

Sus In jos
 
Infidelitatea - mit si realitate
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Welcome to CLAN :: Spam Cafee-
Mergi direct la: