Welcome to CLAN
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Welcome to CLAN

Forumul Aliantei HunTerLordS & GodSOfWaR
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 soferii de logan

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
lordvladyk
SemiZeU
lordvladyk


Numarul mesajelor : 510
Varsta : 45
Localizare : langa madelaine
Respectarea regulilor : soferii de logan 441010
Data de inscriere : 14/06/2008

soferii de logan Empty
MesajSubiect: soferii de logan   soferii de logan Icon_minitimeMier Sept 17, 2008 2:35 pm

Evil or Very Mad
In ultimul timp am inceput sa am o mica obsesie pentru LOGAN... Ca automobil mi se pare ca e urat, se aude urat, se sta in el ca in caruta, are calitatea interiorului de 2 lei, solutiile tehnice sunt depasite ( de exemplu cand deschizi portbagajul iti sare in ochi arcul acela - e imens, reglajul farurilor e pe cablu, claxonul nu este pe volan, etc. ), suspensia este inconfortabila DAR la ora actuala este automobilul cu cel mai bun raport PRET/CALITATE. Si e si cel mai ieftin. Adica daca ai 8000 E si vrei masina NOUA nu prea ai de ales... si iei LOGAN. Daca ai mai multi bani si ai de ales intre LOGAN si concurentii sai, DACIA castiga prin spatiul interior oferit, prin garda la sol mare ( astfel incat si cel mai slab sofer sa poata merge pe un drum de tara )... in sfarsit, deci LOGANUL este o masina corecta la banii ei... dar problema este la soferii de pe LOGAN pe care ii impart in mai multe categorii :

1. BOY-RACER. Are permis de cateva luni de zile, cu experienta mica la volan si conduce LOGAN. De obicei conduce masina parintilor sau masina primita cadou. A inceput sa mearga din ce in ce mai tare si are impresia ca masina lui face fata la pretentiile lui. Pleaca de la semafor cu scartz, accelereaza puternic si fara rost si isi cauta "concurenti". Daca il depasesti si pe urma vezi ca vrea sa te depaseasca ( pentru a-ti arata ca si masina lui poate ) trebuie sa fii baiat finut si sa ai grija de el, sa franezi si sa il lasi sa se duca. Pe langa faptul ca nici masina nu poate, nici soferul nu poate. Conducatorul "boy-racer" este foarte enervant, mergi linistit pe banda ta si vezi masina de familie cum iti taie calea, vezi la volan bizonul care are impresia ca "stie", mergi linistit in afara localitatii si iti apare in fata un "boy-racer" cu LOGAN care a aproximat gresit timpul necesar pentru a depasi ( sau gandeste "da-l in plm ca franeaza el" ).


2. TUNING-BOY. Bineinteles ca trebuie sa fie destul de tanar "la minte". Si ei se impart in 2 sub-categorii : cu masina primita si cu masina muncita .
2.1 CU MASINA PRIMITA. Se intampla ca Gigel sa primeasca cadou un LOGAN si se mai intampla ca Gigel sa fie pasionat de tuning. Gigel vrea sa aiba un LOGAN tunat.. si incepe sa il tuneze... Rezultatul difera de la caz la caz. Problema e ca nici unul dintre ei nu face un tuning demn de luat in seama.. doar un stop schimbat, o janta, o folie... nimicuri. Ce vor sa demonstreze baietii astia ? Cred ca au o masina mai frumoasa ? Loganul este atat de urat si atat de patratos incat nu mai conteaza daca are faruri cu angel sau faruri stock... tot urat ramane. Mai bine Gigel isi pune benzina de banii de faruri si se plimba in Romania... ca avem o tara frumoasa.
2.2 CU MASINA MUNCITA. Acesta e un caz delicat. Gigel munceste, castiga banul din greu si viseaza la o masina "bengoasa", cu tuning. Dupa ce analizeaza piata auto, Gigel pasionatul-de-automobile-si-de-tuning isi alege fix LOGANUL. Deci din cate masini exista in Romania asta, Gigel isi cumpara LOGAN. De ce? Eu nu inteleg. De ce tu Gigele, pasionat de masini frumoase, sportive, de sofat, de ce iti alegi fix LOGANUL ? Sunt Gigeli care spun ca "am vrut LOGAN ca sa arat ca se poate face ceva si din el". Ei bine, ce se poate face din el ? Indiferent de tuningul facut, LOGANUL nu o sa se conduca FRUMOS si nici nu o sa arate BINE. Intr-adevar, se poate face ca el sa arate mai bine decat unul STOCK, se poate pune un sistem audio performant, o suspensie mai teapana ( dar totusi LOGANUL e greu de fata si nu devine prea performant ) . Dupa multi bani bagati in LOGAN rezultatul poate fi o masina cat de cat OK . Dar daca tragi linie, mai merita LOGANUL ? Adica merita sa dai 10.ooo E pe masina si apoi sa bagi inca 4.ooo E in ea ? Totalul este de 14.ooo, iar o SKODA OCTAVIA 1.8 TURBO de 150 de cai costa fix 15.816 E. Daca pui in balanta un LOGAN cu jante pe 17", spoilere de fibra, faruri/stopuri/toba/muzica/dvd/scaune sport/cip/suspensie sport cu o SKODA OCTAVIA SPORT 1.8T parerea personala e ca merita din plin diferenta de 2.ooo E. Nu accept scuzele cu "a ales LOGAN pentru intretinerea mai mica", pentru ca un pasionat de automobile baga bani in masina, dar decat sa bagi bani sa iti iei spoilere de fibra de sticla la LOGAN, mai bine o calci la o OCTAVIA SPORT si platesti mai mult la revizii, de exemplu. Asta a fost Gigel care a muncit pentru LOGANUL lui si isi cheltuieste banii cu LOGANUL pentru a arata ca se poate face ceva si din el. Vreau sa fie inteles ca rezultatul final de LOGAN tunat poate fi ceva frumos, in care sa nu iti fie rusine cand te urci. Despre restul care aleg LOGAN si apoi incep sa bage bani in el si motiveaza ca "mie imi place LOGANUL si mi se pare ca arata grozav tunat, ca atrage atentia" o sa vorbesc la categoria "MICII TUNAREI".


3. ANGAJATII. In general soferii de pe masinile de firma, masinile de livrari sunt enervanti, dar la LOGAN se schimba situatia un pic. Mi se pare ca soferii de pe masinile de firma merg cu masina de parca ar fi furata. Profita la maxim de fiecare spatiu, de fiecare secunda. Intr-un fel stau treburile cand tu merg pe drumul cu prioritate si tasneste de la stop un Matiz care traverseaza intersectia imediat si alta e cand intra in calea mea ditai frigiderul. In sfarsit, totusi aceasta categorie nu este o categorie speciala pentru soferii de LOGAN, pentru ca aproape toti cu masinile de firma conduc agresiv.

4. MICII TUNAREI. Ei nu inteleg ca pentru tuning trebuie bani. Si din cauza lor rezulta LOGAN cu spoiler de fibra doar pe fata, sau cu chit complet de fibra, dar cu jante de tabla cu capace vopsite, folie neagra neomologata + coada de rechin.
MICII TUNAREI reprezinta o categorie derivata de la TUNING-BOY, sunt cei care si-au ales sa isi cumpere LOGAN pentru ca le place LOGANUL. Ei au aceleasi gusturi la tuning ca si la masini.

5. TARANII . Tarani intalnesti pe toate masinile. Ideea e ca taranii NU STIU SA CONDUCA, FAC GRESELI IN TRAFIC PE CARE NU LE RECUNOSC, MERG CA VITELE, TAIE CALEA, SCHIMBA BANDA FARA SA SEMNALIZEZE, NU STIU "SA TE LASE" IN AGLOMERATIE etc. Masina de taran se recunoaste foarte usor : taranii umbla cu zaruri la oglinda, cu mingea de fotbal in spate la tetiere, cu numele lor scris pe parasolar sau cu litere de la magazinele de "kitsch-tuning", parasolar cu RENAULT, huse la tetiere cu BMW, capace la roata vopsite in culoarea masinii si lista poate continua . Ah, nu se poate sa trec la urmatoare categorie fara sa amintesc de capacele cromate, spinnere, capace mai mari decat janta, mufler-tip cu leduri .


6. TIGANII . Daca nu existau BMW E36 318i sau BMW E46 320D tiganii aveau LOGAN .


7. EVOLUATII . Aici sunt cei care au avut inainte 1300 sau 1310 ( si de ce nu chiar 1410 ) si acum au LOGAN . Ei au evoluat, de aceea se numesc EVOLUATI. Acestia sunt soferi relativ tineri care se bucura nespus ca au scapat de frustrarile pe care le aveau cu DACIA 1300 . Ei se bucura ca merg cu mai mult de 100 fara sa le sara volanul din mana, la 120 se pot intelege om cu om in masina, pot sa deschida geamurile doar la apasarea unui buton... ce sa mai... se bucura ca au masina NOUA... Ei acum uita ca cu o luna in urma suflau in jiglere si schimbau platini si acum rad de cei care au Berline. Ei sunt uimiti de masina cea NOUA si se bucura de ea. Au trecut 5000 km dupa ce au cumparat masina si inca nu au dat jos plasticele de pe scaune. Trebuie sa se asigure ca i-au vazut toti prietenii/rudele/cunoscutii ca au cumparat LOGAN si ca e NOU. Soferii de tipul acesta se bucura ca au venit frigurile si masina lor baga caldura !
Evoluatii sunt ferm convinsi ca au o masina grozava... nimic nu ii poate convinge ca exista masini mai bune ca LOGANUL .
Nu accepta critica la masina lor, mai ales din partea celor cu Dacia 1300/1310.


8. AMARATII . Imi e mila de ei ... cat de mare sa fie dorinta de a cumpara LOGAN incat faci credit pe 7 ani si ajungi sa mananci numai posmegi si mamaliga ? Imi e mila de ei. Nu mai au ce manca, dar conduc LOGAN ( si destul de putin pentru ca benzina e scumpa ) . Cel mai nasol e ca sarmanii stiu ca nu mai au bani sa repare orice stricaciune oricat de mica si merg in trafic cu frica in san...


9. 1300-LOGAN . Categorie asemanatoare cu cea a EVOLUATILOR . De fapt e aceeasi marie cu alta palarie. In categoria asta intra cei care au avut muuuulti ani Dacia Berlina si acum spre batranete au cumparat LOGAN . In general sunt bosorogi . Loganul e o masina OK, dar pentru cineva care nu se poate adapta la tehnologia mileniului III nu e bun . Nea' Mitica e sofer bun, conduce de 30 de ani, nu a facut nici un accident. De cand si-a luat LOGAN Nea Mitica e un sofer prost. El nu se poate obisnui cu masina, il fura viteza si intra in depasiri aiurea ( din cauza ca acum Nea' Mitica merge cu 110, nu mai merge cu 70 ). Nu o data mi s-a intamplat sa franez pana la 60 sau chiar mai putin ca sa las bosorogul cu LOGAN sa ma depaseasca ( ca fapt divers, eu franez din timp ) sau sa merg cu 110 si sa intre din spatele meu intr-o depasire periculoasa un LOGAN condus de un bosorog. Nea' Mitica, stai acasa, joaca o tabla, citeste un ziar cu tovarasii, dar lasa drumurile libere pentru cei care realizeaza ca exista prea multi morti pe sosele.


10. SOFERUL . Este soferul corect care isi duce copiii la tara in siguranta, fara emotii, fara impresii de cursaci de 2 lei si fara sa incurce traficul. Poate a cumparat LOGAN pentru ca de atata a avut bani si poate spera ca in 2 ani maxim sa o schimbe cu ceva mai bun !



Din pacate la noi soferii sunt din ce in ce mai putini si drumurile noastre au devenit niste capcane ale mortii ! Tu poate mergi bine, dar Gigel adoarme la volan si intra in tine ! Te omoara !



Prin postul asta lung mi-am ocupat o buna parte din timp si m-am eliberat de frustrarile mele cum ca "soferii pe LOGAN sunt cei mai prosti in comparatie cu cei de pe alte marci".

Oricum frustrarea mea pe ziua de azi ramane "de ce nu intalnesc si o masina normala care sa aiba kitsch-tuning asa cum intalnesc LOGAN?"
Sus In jos
GanjA

GanjA


Numarul mesajelor : 32
Data de inscriere : 02/09/2008

soferii de logan Empty
MesajSubiect: Re: soferii de logan   soferii de logan Icon_minitimeMier Sept 17, 2008 3:17 pm

frumos topic. gj ! Very Happy
Sus In jos
CiudaT

CiudaT


Numarul mesajelor : 35
Varsta : 32
Localizare : roma\italia
Data de inscriere : 14/08/2008

soferii de logan Empty
MesajSubiect: Re: soferii de logan   soferii de logan Icon_minitimeMier Sept 17, 2008 3:38 pm

gata mai prostit sa stau sa citesc oricum ai dreptate in toate punctele de vedere
eu sincer am condus doar 1 data si atunci am luat bordura in muie de atunci gata
akum sa fiu sincer nu am idee de cum mas comporta la volan dar din punctul meu de vedere nu cred ca ar conta masina
Sus In jos
XxX-Dungi-XxX
ArtMasteR
XxX-Dungi-XxX


Numarul mesajelor : 158
Varsta : 31
Localizare : Art Gallery
Respectarea regulilor : soferii de logan 441010
Data de inscriere : 05/07/2008

soferii de logan Empty
MesajSubiect: Re: soferii de logan   soferii de logan Icon_minitimeDum Sept 28, 2008 6:26 pm

tata in 2005 sia luat Logan dar dupa 7 luni la schimbat cu un volkswagen passat..in logan ma simteam ca in caruta spore deosebire de passat..oricum e o experienta care nu as vrea sa o mai repet Smile
Sus In jos
lordvladyk
SemiZeU
lordvladyk


Numarul mesajelor : 510
Varsta : 45
Localizare : langa madelaine
Respectarea regulilor : soferii de logan 441010
Data de inscriere : 14/06/2008

soferii de logan Empty
MesajSubiect: Re: soferii de logan   soferii de logan Icon_minitimeDum Sept 28, 2008 11:05 pm

XxX-Dungi-XxX a scris:
tata in 2005 sia luat Logan dar dupa 7 luni la schimbat cu un volkswagen passat..in logan ma simteam ca in caruta spore deosebire de passat..oricum e o experienta care nu as vrea sa o mai repet Smile

in passat da.... e o masina tipica....... masina poporului...... merge maneaua unsa la passat:))
Sus In jos
XxX-Dungi-XxX
ArtMasteR
XxX-Dungi-XxX


Numarul mesajelor : 158
Varsta : 31
Localizare : Art Gallery
Respectarea regulilor : soferii de logan 441010
Data de inscriere : 05/07/2008

soferii de logan Empty
MesajSubiect: Re: soferii de logan   soferii de logan Icon_minitimeMar Sept 30, 2008 9:55 pm

vezi ca stii Smile) cu toate ca nu prea ma omor cu manelele Smile lui tata cei mai plac..eu la 18 ani iau un golf 2 pentru inceput ca sal belesc pe ala si dupaia ceva mai bun Smile
Sus In jos
lordvladyk
SemiZeU
lordvladyk


Numarul mesajelor : 510
Varsta : 45
Localizare : langa madelaine
Respectarea regulilor : soferii de logan 441010
Data de inscriere : 14/06/2008

soferii de logan Empty
MesajSubiect: Re: soferii de logan   soferii de logan Icon_minitimeMier Oct 01, 2008 2:46 pm

XxX-Dungi-XxX a scris:
vezi ca stii Smile) cu toate ca nu prea ma omor cu manelele Smile lui tata cei mai plac..eu la 18 ani iau un golf 2 pentru inceput ca sal belesc pe ala si dupaia ceva mai bun Smile
sa nu tye belesti odata cu el:)
Sus In jos
Continut sponsorizat





soferii de logan Empty
MesajSubiect: Re: soferii de logan   soferii de logan Icon_minitime

Sus In jos
 
soferii de logan
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Welcome to CLAN :: Spam Cafee-
Mergi direct la: